Wycieczka do Kruszwicy, Gniezna i Lichenia

7 czerwca uczniowie klasy IV i V oraz kilkoro uczniów ze starszych klas wraz z nauczycielami panią Angeliką Jastrzębowską-Jabłonowską, panią Agnieszką Tańską i panią Pauliną Deptułą wybrali się na wycieczkę śladami początków państwa polskiego.

Pierwszym przystankiem była Kruszwica, gdzie uczniowie na szczycie Mysiej Wieży przypomnieli sobie legendę o księciu Popielu, następnie wybraliśmy się w rejs po jeziorze Gopło.

Kolejnym punktem wycieczki było Gniezno- pierwsza stolica Polski. Odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zgromadzone tam artefakty przybliżają najdawniejszą, średniowieczną historię Polski. Potem udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej. Uczniowie z bliskiej odległości przyglądali się słynnym Drzwiom Gnieźnieńskim oraz wysłuchali historii zapisanej na nich. Odwiedziliśmy także podziemia katedry, gdzie pochowana została m.in. Dobrawa- żona Mieszka I.

Ostatnim przystankiem był Licheń, gdzie po wspólnym posiłku zwiedziliśmy słynne sanktuarium, które na uczniach zrobiło spore wrażenie, spacerowaliśmy po przepięknym ogrodzie oraz wspięliśmy się na sam szczyt Golgoty.

Po całym dniu wrażeń, głowach pełnych nowej wiedzy i z telefonami zapełnionymi zdjęciami w bardzo wesołej atmosferze wróciliśmy do domu.

                                                                                                                                                                                        Angelika Jastrzębowska-Jabłonowska.