20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Jest to doskonała okazja, żeby zwrócić uwagę na te kluczowe w naszym ekosystemie owady. Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. Bez pszczół nie ma życia. Warto od małego uświadamiać dzieci jak ważne i potrzebne są to owady oraz pokazać ich niezwykły świat!
12 maja 2023r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w ciekawych zajęciach przyrodniczych przeprowadzonych przez panią Ewą Sokolnicką-Ziulewską, prezesa Stowarzyszenia „Dom Bartnika” oraz jej córkę Olę, uczennicę klasy 2.
Z tej interesującej opowieści dowiedziały się jak rodzi się pszczoła. Obejrzały jak wygląda jajo, larwa i poczwarka pszczela. Jakie zadania mają pszczoły w ulu: jakie królowa, robotnice a jakie trutnie. Czym jest lot godowy królowej pszczół i co się dzieje, gdy mała pszczoła po raz pierwszy wyfruwa ze swojego ula. Jakie niebezpieczeństwa na nią czyhają? Kim są wrogowie pszczół? Dlaczego rolnicy nie powinni stosować toksycznych pestycydów na polach? Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób pszczoły zapylają kwiaty, jak powstaje miód. Przyjrzały się również jak wyglądają plastry, co robi się z wosku pszczelego. Dowiedziały się również jak długo żyją pszczoły, dlaczego żądlą, czy kto jest z nimi spokrewniony. Na zakończenie zajęć uczestnicy skosztowali słodkiej i zdrowej miodolady.
Pani Ewa cierpliwie odpowiadała również na pytania dzieci. To naprawdę ogromna dawka wiedzy! Było to kolejne, cenne spotkanie z cyklu „Pomagamy pszczołom.”
Serdecznie dziękujemy pani Ewie Sokolnieckiej-Ziulewskiej za niezmiernie ciekawe i inspirujące spotkanie.
Małgorzata Załęska
Marzena Łachmańska
Beata Mroczkowska